Lokalita

Z historie a současnosti města Uničov

Město Uničov se nachází v hanácké rovině na řece Oskavě cca 22 km severozápadně od krajské metropole Olomouce. Historie Uničova spadá do 13. století, přesněji řečeno do r. 1213, kdy byl založen a prohlášen královským městem.

První zmínky o osidlování území pozdějšího Uničovska sahají již do doby kamenné a jedna z teorií říká, že město vzniklo na místě původní slovanské vesnice s latinským názvem Vnisov, od kterého je odvozen nynější název Uničov. V době středověké měl Uničov i díky provázané spolupráci s Olomoucí a Litovlí poměrně důležité postavení vč. odpovídajících privilegií.

Třicetiletá válka však začala psát postupný úpadek města, který výrazně zesílil po bitvě na Bílé hoře a vyvrcholil v r. 1643 požárem, kdy město takřka celé do základu vyhořelo. I přes dlouholetou postupnou obnovu však město již nikdy nenabylo původního významu a postavení.

Nepřispělo tomu ani období kolem 2. světové války a protektorátu, kdy byl Uničov díky výrazné německé většině přistěhovalců ze sudetských oblastí orientován pro Německou, později Velkoněmeckou říši. Uničov byl „počeštěn" po skončení 2. světové války až v r. 1946, kdy došlo na odsun uničovských Němců.

V následujících letech se město s nálepkou zemědělské obce významně proměnilo a industrializovalo, kdy došlo ke vzniku významných podniků a závodů, z nichž některé vydržely a jsou známé dodnes (Uničovské strojírny, Farmakon, Technolen, pekárny, cukrovar apod.)

V současnosti má město Uničov postavení obce s rozšířenou působností, žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel a rozloha jeho katastrálního území činí 48,27 km². Veškeré oblasti kulturního, společenského a sportovního života obyvatel zde mají bohaté zastoupení (Mladá kamera – mezinárodní soutěž mladých filmařů s tradicí od r. 1975, MKZ Uničov, uničovská muzea, sportovní kluby SK Uničov, HC Uničov, spolková činnost apod.)

Uničov oplývá mnoha pamětihodnostmi a prakticky celé historické jádro bylo vyhlášeno v r. 1992 městskou památkovou zónou (barokní mariánský sloup, barokní kašna Neptuna, Medelská brána vč. městského opevnění, kostel Nanebevzetí Panny Marie a jiné.)

Nejznámějšími osobnostmi, které pocházejí či významně působily v Uničově jsou historicky např. Albík z Uničova - arcibiskup pražský, svatý Jan Sarkander - katolický kněz a farář, Ignác Oderlický - malíř, MUDr. Johann Kux - historik a archivář, Mizzi Manethová - archeoložka. Ze současných pak např. Ing. Jan Březina – politik, poslanec EP, Roman Kreuziger – sportovec, Jan Hruška – sportovec, Jana Doleželová – Miss ČR.

Uničovsko a jeho nejbližší okolí nabízí rovněž nejen pro místní obyvatele, ale i pro turisty nepřebernou škálu možností k výletům, relaxaci, sportu, pěší i cykloturistiku apod.

Turisticky zajímavá místa v okolí Uničova:

  • historické objekty (hrad Úsov, hrad Sovinec)
  • přírodní památky a útvary (Mladečské jeskyně, Rešovské vodopády, Arboretum Makču Pikču, Pradědova zahradní galerie, vrch Bradlo s vyhlídkou, Křížový vrch u Tvrdkova atd.)
  • biokoupaliště (biotop Litovel, biotop Paseka)
  • zimní sporty, lyžařské vleky (Ski Aréna Karlov, Ski areál Kopřivná, Ski areál Čerťák atd.)